Węgiel zniknie z rynku?

Wydobycie węgla (w porównaniu z zeszłorocznymi danymi) spadło o ponad milion ton. Już teraz, firmy ciepłownicze zapowiadają, że w 2019 może zabraknąć tego drożejącego surowca. Powodów jest kilka – kopalnie mogą celowo ograniczać wydobycie węgla, by podnieść jego cenę, część surowa się degraduje leżąc na składnikach, a cena musi się podnosić, by pokryć koszty kredytów na zakupiony towar.

Ważnym czynnikiem jest również to, że w przyszłym roku staną się prawomocne nowe ustawy antysmogowe, który wymuszają kupno węgla lepszej jakości, a w niektórych miastach, ogrzewanie węglem będzie całkowicie zakazane.

Oczywiście, walka ze smogiem powinna być jak najbardziej wspierana, jednak póki co, w mediach podkreśla się wyłącznie szkodliwość (nielegalnego) palenia odpadami i słabej jakości węglem, kiedy w rzeczywistości czynników powodujących powstawanie smogu jest znacznie więcej.

Czy ogrzewanie drewnem jest ekologiczne?

Doszliśmy więc do momentu, gdzie faktem jest, że palenie węglem jest nieekonomiczne i szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Co z pozornie ekologicznymi metodami, jak korzystanie z kominków?

Wydawałoby się, że ogrzewanie drewnem jest ekologiczne, ponieważ całkowicie naturalne. Prawdą jest jednak to, że podczas spalania, drewno emituje bardzo szkodliwe dla naszego organizmu związki. Ostatnie badania wykazały, że podczas rozpalania kominka, stężenie szkodliwego pyłu PM10 wzrosła do 200 ug/m3. Takie powietrze jest dużo bardziej zanieczyszczone, niż w centrum aglomeracji!

Ogrzewanie gazowe – jakie są koszty?

Względem gazu, oszczędność – w przypadku zastąpienia go podczerwienią – wynosi minimum 30%. Każdy, kto ma ogrzewanie gazowe wie na pewno jakie rachunki otrzymuje w okresie zimowym.

Koszt zakupu 1 promiennika podczerwieni zazwyczaj nie przekracza 1/3 miesięcznego rachunku za ogrzewanie gazem mieszkania. Można z całą stanowczością stwierdzić, iż inwestycja w promiennik, dla użytkownika ogrzewania gazowego, zwraca się w 2-3 tygodnie.

Alternatywa? Ogrzewanie IR!

Technologia ogrzewania poprzez energię podczerwieni może być wykorzystywana zarówno w panelach grzewczych, jak i mniejszych, przenośnych urządzeniach. W obu wypadkach, koszty eksploatacji są o wiele niższe w porównaniu do innych metod ogrzewania domu.

Wykorzystujące energię podczerwieni grzejniki Cronos Heaters, przy zmniejszonym zużyciu prądu będą ogrzewać zdecydowanie większy obszar w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Potrzebują one również czasu, by się nagrzać, zanim ciepło będzie odczuwalne. W przypadku ogrzewania IR – proces ten jest natychmiastowy.

Mając na uwadze wszystkie wspomniane wyżej punkty, można dojść do wniosku, że ogrzewanie poprzez energię podczerwieni jest bardzo opłacalną inwestycją. Gdyby porównać ten sposób z innymi, tradycyjnymi metodami ogrzewania, zobaczylibyśmy, że dzięki ogrzewaniu IR można zaoszczędzić nawet 65% wydatków. Łatwo się domyśleć, że zimą, mówimy tutaj o setkach złotówek, które moglibyśmy przeznaczyć chociażby na weekend w Zakopanem.