Ogrzewanie IR – czyli jak ekologia i pełny portfel idą ze sobą w parze

Zdecydowanie możemy uznać, że rozpoczął się okres grzewczy, a co za tym idzie – większe rachunki. Nie pociesza również fakt, że ceny węgla są najwyższe od kilku lat. Czy można więc dbać o ciepły dom ekologicznie i przy niskich kosztach?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego 2019

Ostatnie załamanie pogody sprawiło, że cały czar przedłużającego się lata prysł w przeciągu kilku dni. Z październikowych upałów, których doświadczyliśmy na początku miesiąca, temperatura odczuwalna rankiem spadła momentami nawet do 0°C! Zdecydowanie możemy uznać, że rozpoczął się okres grzewczy, a co za tym idzie – większe rachunki. Nie pociesza również fakt, że ceny węgla są najwyższe od kilku lat. Z drugiej strony – społeczeństwo jest coraz bardziej uświadamiane o szkodliwości tradycyjnych metod ogrzewania. Czy można więc dbać o ciepły dom ekologicznie i przy niskich kosztach?

Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie?

Ogrzewanie gazowe, węglowe, piecyki konwekcyjne… Istnieje wiele sposobów podwyższenia temperatura w naszym domu, jednak w czasach, gdy wszystko drożeje, jaka metoda jest najbardziej ekonomiczna?

Obecnie najpopularniejszą metodą ogrzewania w Polsce jest szkodliwe dla środowiska ogrzewanie węglem. Niezależnie od przyszłych temperatur, faktem jest, że ceny węgla diametralnie rosną i dla większości osób korzystających z tradycyjnego ogrzewania, jest to zapowiedź przeogromnych kosztów.

Węgiel zniknie z rynku?

Wydobycie węgla (w porównaniu z zeszłorocznymi danymi) spadło o ponad milion ton. Już teraz, firmy ciepłownicze zapowiadają, że w 2019 może zabraknąć tego drożejącego surowca. Powodów jest kilka – kopalnie mogą celowo ograniczać wydobycie węgla, by podnieść jego cenę, część surowa się degraduje leżąc na składnikach, a cena musi się podnosić, by pokryć koszty kredytów na zakupiony towar.

Ważnym czynnikiem jest również to, że w przyszłym roku staną się prawomocne nowe ustawy antysmogowe, który wymuszają kupno węgla lepszej jakości, a w niektórych miastach, ogrzewanie węglem będzie całkowicie zakazane.

Oczywiście, walka ze smogiem powinna być jak najbardziej wspierana, jednak póki co, w mediach podkreśla się wyłącznie szkodliwość (nielegalnego) palenia odpadami i słabej jakości węglem, kiedy w rzeczywistości czynników powodujących powstawanie smogu jest znacznie więcej.

Czy ogrzewanie drewnem jest ekologiczne?

Doszliśmy więc do momentu, gdzie faktem jest, że palenie węglem jest nieekonomiczne i szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Co z pozornie ekologicznymi metodami, jak korzystanie z kominków?

Wydawałoby się, że ogrzewanie drewnem jest ekologiczne, ponieważ całkowicie naturalne. Prawdą jest jednak to, że podczas spalania, drewno emituje bardzo szkodliwe dla naszego organizmu związki. Ostatnie badania wykazały, że podczas rozpalania kominka, stężenie szkodliwego pyłu PM10 wzrosła do 200 ug/m sześc.. Takie powietrze jest dużo bardziej zanieczyszczone, niż w centrum aglomeracji!
Ogrzewanie IR – podstawy, które musisz wiedzieć
W tradycyjnym ogrzewaniu (konwekcyjnym), nośnikiem jest nagrzane powietrze, które unosi się do góry, po czym ulega ochłodzeniu i dociera na dół. Krążące w ten sposób powietrze powoduje, że różnica temperatur pomiędzy górnymi, a dolnymi warstwami powietrza może wynosić nawet 10°C. Dzięki temu, że w ogrzewaniu podczerwienią  nośnikiem ciepła są wszystkie powierzchnie, przedmioty i organizmy znajdujące się w pomieszczeniu, a co za tym idzie, każde z nich jest nośnikiem ciepła, dzięki czemu różnica temperatury powietrza jest bardzo mało zróżnicowana – nie przekracza 2°C. To oczywiście zapewnia nam nieporównywalny komfort, ale także jest zdrowe dla naszego ciała i przy okazji zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne urządzenia.

Koszty ogrzewania podczerwienią

Ten sposób ogrzewania sprawia, że ciepło jest odczuwane błyskawicznie, a my nie musimy czekać, aż nasz grzejnik osiągnie wysoką temperaturę. Znacznie zmniejsza to zapotrzebowanie energetyczne, co owocuje niższymi rachunkami za prąd.

Promienniki podczerwieni to konwektory energii elektrycznej, które zamieniają ją w ciepło. Jak zostało wspomniane już wcześniej, urządzenie nie nagrzewa powietrza, w związku z czym energia cieplna nie jest tracona. Jest to zdecydowana oszczędność, ponieważ ogrzewając np. pomieszczenie w kamienicy, gdzie sufity są wysokie, energia cieplna dociera bezpośrednio do ciał stałych, zwiększając naszą temperaturę odczuwalną.

Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 65% więcej pieniędzy, co tylko uwydatnia jego przewagę nad tradycyjnymi metodami ogrzewania. Warto wspomnieć również o tym, że tego typu rozwiązanie nie wymaga montażu żadnych systemów instalacji, więc jest nie tylko wygodne, ale nie generuje również dodatkowych kosztów, co daje możliwość zaoszczędzenie nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych – wystarczy podłączyć je do prądu.

Ekologia i oszczędność

Decydując się na instalację ogrzewania, musimy brać pod uwagę wiele rzeczy; cenę, żywotność, potencjalna szkodliwość dla środowiska, rozkład domu. Obecnie, coraz częściej wspomina się o aspekcie ekologicznym, a przepisy dotyczące korzystania z węgla jako źródła ciepła, nakładają na nas coraz bardziej rygorystyczne wymagania. Warto zainwestować w coś, co posłuży latami, nie czyszcząc naszego portfela tak, jak robi to ogrzewanie konwekcyjne, czy gazowe. Inwestycja w ogrzewanie podczerwienią nie tylko pozwoli zadbać o środowisko, ale i zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawdź najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania – panele IR marki Cronos. >>

LEAVE REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *