Jak podczerwień wpływa na nasze zdrowie?

Grzejniki działające na podczerwień są świetną alternatywą dla innych systemów grzewczych ze względu na ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Właśnie dzięki zmniejszonej cyrkulacji powietrza, ogrzewanie to zapobiega wzbijaniu się kurzu, a co za tym idzie – dostajemy powietrze wolne od pyłków, roztoczy i wielu innych alergenów.

Kolejnym szkodliwym czynnikiem eliminowanym dzięki ogrzewaniu na podczerwień są grzyby i pleśń. Rozwijają się one najczęściej w ścianach chłodnych kamienic i wilgotnych domów. Możemy czasami nie wiedzieć o ich istnieniu, ale niestety, są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, powodując takie objawy jak alergie wziewne i skórne, astma, zapalenie zatok, oskrzeli i płuc, bóle głowy, mięśni i stawów. Promienie podczerwieni emitowane z grzejników, absorbowane jest równomiernie przez sufity, ściany i podłogi, dzięki czemu stwarzają warunki nieprzyjazne rozwojowi grzybów i pleśni.

Właściwości lecznicze

Warto wspomnieć również o tym, że sama energia IR posiada właściwości lecznicze. W medycynie używa się jej do leczenia bólów mięśniowych, kontuzji i stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia. Energia podczerwieni wpływa również bardzo korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy i wspomaga pracę wielu narządów. Tego typu ogrzewanie działa uspokajająco i przeciwbólowo, ponieważ obniża napięcie mięśni i wrażliwość receptorową.

Wszystkie ciała wytwarzają i przewodzą promienie podczerwieni. Ciepło IR rozprzestrzenia się w naszym ciele, ponieważ jest przewodzone w kościach oraz płynach ustrojowych. Ogrzane w ten sposób naczynia krwionośne rozszerzają się, a krążenie w naszym ciele jest znacznie poprawione.

Piękniejsza i czystsza skóra

Promieniowanie podczerwone ma również swoje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ działa na skórę oczyszczająco, pomagając pozbyć się jej toksyn i zbędnych substancji, w tym cellulitu. Przyspiesza również przemianę materii.

Podczas ogrzewania pomieszczenia energią podczerwieni, emitowane są aniony, których obecność w dużej ilości ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Aniony to naładowane ujemnie molekuły, które oczyszczają powietrze usuwając kurz i przykre zapachy oraz zapobiegają rozwojowi bakterii i wirusów. Nasze samopoczucie w dużej mierze uzależnione jest od ilości obecnych w powietrzu anionów. Kiedy ich ilość spadnie poniżej 1000 szt./cm3 czujemy się bardzo zmęczeni i obolali. Jeśli jednak uda się podnieść ich stężenie do 1500 szt./cm3, stan naszego samopoczucia ulega znacznej poprawie.